ILLUSZTRÁCIÓVAL AZ ÉVKÖRÖN ÁT

€153.00

Évszakonként 2x1 napos kurzus: önkifejezés és képalkotás az illusztráció eszközeivel, a természettel és az adott évszakkal szorosan összekapcsolódva.

TAVASZ: április 12. és 26. péntek, 10-17h

Évszak:
Quantity:
Kosárba teszem

Illusztráció, természetkapcsolódás és önkifejezés

ILLUSZTRÁCIÓVAL AZ ÉVKÖRÖN ÁT

négyévszakos kurzus-sorozat felnőtteknek és kamaszoknak

2024-ben illusztrációs kurzust indítok, melynek során az évkört, a természet és belső ciklusaink változását követjük nyomon, és az illusztráció eszközeivel adunk ennek kifejezést.

A kurzus egészének vezérfonala szakmailag a képeskönyv illusztráció, témáit a 2023-ban Év Gyerekkönyve díjra és Merítés díjra jelölt Noé bárkája c. mesekönyvből (Lampion könyvek) merítem. Az évszakonta 2 napos kurzusegységek során megismerjük a képeskönyv alkotási folyamatának egy-egy elemét, miközben illusztrációs technikákat tanulunk, évszakonként mást és mást.

Inspirációnk forrása lesz az évszakonként változó természet, és belső képeink előhozásában is építünk arra az elmélyültségre, amihez vezető egyik legkönnyebb út a természettel való összekapcsolódás. Az egyes kurzus-egységek szorosan kapcsolódnak az adott évszakhoz: alkotásunk témái és technikái egyaránt ebből merítenek.

Kurzusaim fókuszában mindig az önkifejezés áll, saját történeteink megfogalmazása a képalkotás által. Ehhez én az általam legjobban ismert eszköztárat, az illusztráció eszköztárát használom és tanítom. 

Az illusztráció egy nyelv, amely rendkívüli erővel képes belső világok megjelenítésére, érzelmek kifejezésére, történetek elmesélésre. A kurzus célja eszközöket adni, melyek segítségével a résztvevők rátalálhatnak saját kifejezésmódjukra, és saját képi nyelvükön szólalhatnak meg. Az önkifejezés érvényessége rajzi szinttől független, a gyakorlással közelíthetünk a botladozó mondatoktól a folyékony és egyre egyénibb nyelvhasználat felé. 

Helyszín: Budapest, II. ker., Marczibányi Téri Művelődési Központ, Madarász műterem / illetve természetközeli helyek elérhető közelségben. Elképzelhető, hogy a három (fél)napból az egyik “terepen” lesz, Budapest közelében, pl Dunakanyar.

Időpont: TAVASZ - április 12. és 26. péntek, 10-17h

Ár: 60eFt / kurzusegység (2 nap)

ÖSZTÖNDÍJAS hely = 50%-os kedvezmény minden kurzuson egy fotós és egy “social media nagykövet” számára!

Évszakos tematika dióhéjban:

  • TÉL (február): Történetek bennünk, belső képeink, fények és árnyékok, mélység és sötétség, csend és pihenés. Művészi megfigyelés, gyűjtés, alkotói tudatállapotok, álmok, hétköznapi jelenségek és metaforák, mágikus világok. Kreatív írás, storyboard, alkotás fénnyel és árnyékkal, lámpáskészítés természeti elemekkel, árnyképek, tusfestés.

  • TAVASZ (március): Csírázó magvak, belső hajtóerő, az elindulás energiája, egy ötlet és kibontása, a kreativitás táplálása. Kifelé figyelés, hallgatózás, történetek körülöttünk, sketchbook és sketching, képi fogalmazás alapjai, a kísérletezés mint mindset, a véletlen mint alkotótárs. Kert, növekedés, burjánzás, eső, napfény, remény, galamb, áldozat, újjászületés. Játék. Érzékszervek, érzelmek, érzékelés. Növényi nyomatok, cianotípia/napfénykép, nyomda, akvarell.

  • NYÁR (május): Termés, szüret, aratás, hála, kiteljesedés, közösség, ünnep, élet. Megérkezés, érzelmek, szivárvány, szövet, összetartozás, egymásra utaltság. Tűz. Állati minőségek. Mozgás, mozgalmasság, energia. Dinamika az illusztrációban. Állatrajzok. Karaktertervezés. Térbeli illusztráció, művészkönyv konstrukciók. Alkotás különféle felületekre.

  • ŐSZ (október): Felkészülés, raktározás, döntés, elindulás az ismeretlenbe, bezáruló ajtók, liminalitás, válogatás, elengedés. Társ és magány, lényeges és lényegtelen. Föld, gyökerek, földmély. Esszenciális kifejezésmódok, a leszűkített eszköztár ereje, egyszerű fogalmazásmód képben és szövegben. Lekerekítés, megmutatás.

Szakmai vezérfonalak:

A kurzus fő témája a körülöttünk levő világhoz való kapcsolódás, és az, hogy miként meríthetünk ebből az alkotási folyamat számára.

A világ körülöttünk és a saját hangunk bennünk folyamatosan történeteket mesél - hogyan hallhatjuk meg ezeket?

Hogyan "gyűjt" egy művész, hogyan inspirálódik, hogyan figyel, hogyan érzékel, hogy van jelen a világban?

Honnan jön az ihlet, hogyan jön létre a gyönyörködés állapota, mit jelent szépséggel táplálkozni?

Miből fakad egy-egy alkotó karakteres világa, kifejezésmódja?

Sokat fogunk sétálni minden évszakban, kísérletezünk a figyelem, a jelenlét, az inspiráció létállapotaival.

Megnézzük, mire való a sketchbook, és gyakoroljuk a sketching - mint a megfigyelés, gyűjtés egyik fontos eszköze - különféle technikáit.

Keresgélünk, gyűjtünk, rakosgatunk. Illusztrációs technikákat tanulunk. Kísérletezünk velük, megnézzük, hogy a különféle grafikai technikákkal, eszközökkel milyen hatásokat érhetünk el a papíron (vagy ki tudja, min).

Megfigyeljük, hogyan hatják át folyamatainkat a tudatossággal párhuzamosan a véletlenek, a hibák, és barátkozunk a kísérletezés során felbukkanó ellenállásainkkal.

Megismerkedünk a képi fogalmazásmód alapjaival. A technikákat, ahol kívánkozik, kitágítjuk a tárgytervezés irányába is.

Fokozatosan növekvő íveket hozunk létre a történetmesélés műfajában, mind képpel, mind szöveggel.

Megismerjük a képeskönyvalkotás folyamatának egyes állomásait, és megértjük, hogy a gondolatainkból hogyan születhet meg egy saját történet, amit saját eszközeinkkel mondunk el.

Mindezt az adott évszak motívum- és színvilágába, témáiba és történeteibe merülve.

Mindeközben, a folyamatok “mellékhatásaként” reflektálunk életünk fontos témáira, kérdéseire, útkereséseinkre, a képeinkkel együtt válaszaink is születhetnek.

A kurzus rajzi előképzettséget nem igényel. Ajánlom azoknak, akik szeretnének belekóstolni a képeskönyvalkotás műfajába (a teljesség igénye nélkül), és azoknak, akik nem, mert a képeskönyv lényegét tekintve nem más, mint egy eszköz (a számos lehetséges közül), amely segít egy történetben - a saját történetünkben - rendet tenni, az életünk káoszát egyfajta renddé szőni. Ajánlom a kurzust azoknak, az útjukat keresik, szakmai, művészi, vagy személyes útjukat, és teret szeretnének teremteni a befelé figyelésre, az önmagukkal való találkozásra az alkotáson keresztül.

A foglalkozásokon célom biztonságos, támogató és inspiráló teret tartani az ismeretlen terepek bejárásához, az önkifejezés örömének megleléséhez, a lelassuláshoz, és a kapcsolódáshoz ahhoz a belső világhoz, amihez a hétköznapok sűrűségében néha nehéz utat találni.